close
تبلیغات در اینترنت
گزارش بازار 94/5/5
آخرين ارسال هاي تالار گفتمان
loading...
عنوان پاسخ بازدید توسط
1 13 mohsendelshad
0 64 mohsendelshad
0 47 mohsendelshad
0 303 mohsendelshad
0 57 kian2137

گزارش بازار 94/5/5
امروز بازار سهام در حالي که انتظار مي رفت شروع خوبي داشته باشد بدليل گزارش هاي نامناسب شرکت ها، با افزايش عرضه همراه شد و شاخص کل تحت تاثير معاملات سهام بانک ها، خودرويي و مپنا با 536واحد کاهش همراه شد و شاخص کل تا سطح 66441 واحد عقب نشيني کرد. در واقع در روزجاري نه تنها شاخص نتوانست سطح حمايت 67 هزار واحدي را بازيابي نمايد بلکه حمايت 66500واحد را نيز از دست داد.....بقیه در ادامه مطالب

امروز بازار سهام در حالي که انتظار مي رفت شروع خوبي داشته باشد بدليل گزارش هاي نامناسب شرکت ها، با افزايش عرضه همراه شد و شاخص کل تحت تاثير معاملات سهام بانک ها، خودرويي و مپنا با 536واحد کاهش همراه شد و شاخص کل تا سطح 66441 واحد عقب نشيني کرد. در واقع در روزجاري نه تنها شاخص نتوانست سطح حمايت 67 هزار واحدي را بازيابي نمايد بلکه حمايت 66500واحد را نيز از دست داد.
اين روزها سرمايه گذاران سردرگم شده اند و انتظاراتشان براي رشد بعد از توافق براورده نشده است. يکي از دلايل ريزش بازار، کاهش پيش بيني سود شرکت ها در سال جاري و گزارش هاي نه چندان خوب ميان دوره اي شرکت ها بوده است که سبب شده تا انتظار براي رشد متوسط نسبت قيمت بر درامد بازار تعديل شود و از طرف ديگر با توجه به چشم انداز آتي بازار بعد از لغو تحريم ها، انتظار رشد از متوسط نسبت قيمت بر درامد بازار کاهش يابد.
در شرايط فعلي 70 درصد از نمادهاي بازار همچنان نسبت قيمت بر درامدي بيش از متوسط بازار دارند.
از طرف ديگر کاهش قيمت جهاني نفت و فلزات اساسي در کنار کاهش پيش بيني رشد اقتصادي چين، چشم انداز نامناسبي از بازارهاي جهاني ترسيم مي کند.
امروز بورس شانگهاي بيشترين ريزش خود را طي سال اخير با افت 8 درصدي تجربه کرد. کاهش پيش بيني ها از رشد اقتصادي چين، تقاضاي مواد خام را متاثر کرده است. به هر حال قرار است چهارشنبه جلسه کميته سرمايه گذاري فدرال رزرو تشکيل شود و گزارش هاي آن بسيار با اهميت است.

مپنا امروز منفي معامله شد . اين در حالي است که قرار داد صادرات تجهيزات نيروگاهي و خدمات نصب آن به عراق به ارزش 2 ميليارد 50 ميليون دلار بسته شده است.عباس علي‌آبادي، گفت:‌ بر اساس اين قرار داد 12 توربين گازي، 6 واحد توربين بخار و بويلرهاي بازيافت حرارتي و سيستم کنترل مربوط به آن را که مپنا ساخته به عراق فروخته مي شود.
 
بانک ها پر عرضه شدند
 در بازار امروز بانکي ها با عرضه همراه شدند. وبصادر معاملات پر حجمي داشت و عرضه هاي سنگيني را متحمل شد که سهم را تا سطح 86 تومان عقب نشيني داد. اين بانک در گزارش سه ماهه اعلام کرده که 37 ريال سود محقق کرده که حدود 25درصد از پيش بيني سود است و بنظر مي رسد پوشش خوبي باشد . در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 3 درصد بيشتر پوشش داده است.
وپاسار هم در گزارش سه ماهه12 درصد از پيش بيني را پوشش داده است. وتجارت امروز بعد از مجمع با 11 درصد افت قيمت بازگشايي شد و معاملات 15 ميليوني را تجربه کرد که بيشتر آن توسط حقيقي ها خريداري شد. بانک سينا عرضه بلوکي دارد. بنياد مستضعفان در نظر دارد از ترکيب سهامداري بانک سينا خارج شود و بهمين دليل فروش 17 درصد از سهام وسينا را با قيمت پايه 1950 ريال در 18 مردادماه آگهي کرده است.
 
دنده معکوس خودرويي ها
 امروز خودرويي ها نيز عرضه هاي سنگيني داشتند و همه عقب نشيني کردند. اقبال گروه يک روزه بود. واقعا رفتار بازار در خصوص اين گروه جالب است. خپارس طي دور روز گذشته صف هاي سنگين فروش و تقاضاي قابل توجه خريد را داشته است و امروز در قيمت 96 تومان بازهم با عرضه هاي سنگيني همراه شد که معاملات 65 ميليوني را در سهم رقم زد. واقعا گزارش مالي شرکت در سال جديد حرفي براي گفتن ندارد اما انعقاد يک قرارداد با خودروساز خارجي مي تواند شرايط خپارس را تغيير دهد.
ساير خودرو سازان هم پر عرضه بودند. خساپا که روز گذشته قيمت بالايي گرفت امروز با صف فروش بکار خود پايان داد. بيشتر عرضه کنندگان حقيقي بودند.
امروز ختراک، خموتور در اين گروه توانستند مثبت معامله شوند.
گزارش هاي گروه رايانه
 در گروه رايانه، افزايش سرمايه سيستم ثبت شد که مي تواند سهم را در روزهاي آينده پر عرضه نمايد. در اين گروه ، مرقام برخلاف انتظار اعلام کرد که 16 درصد تعديل منفي دارد و دليل آن تغيير رويکرد مشتريان از تهيه دستگاه هاي اي تي ام اجاره به شرط تمليک به سمت اجاره بصورت تراکنشي است. همچنين شرکت پيش بيني فروش دستگاه هاي خودپرداز بانکي را از 45 دستگاه به 7 دستگاه کاهش داده است.
مرقام با 8 درصد کاهش به بازار برگشت. حجم معاملات گروه بسيار پايين بود. رکيش و افرا در اين گروه کمي مثبت معامله شدند.
بيمه ها کم حجم ولي مثبت
در گروه بيمه هم حجم معاملات بسيار پايين بود اما نوسانات نسبتا مثبتي را در بيشتر نمادها شاهد بوديم . گزارش هاي بيمه اي چندان بد نبوده است. بيمه کوثر نيز گزارش سه ماهه خود را منتشر کرد و براي هر سهم مبلغ 127 ريال محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 61 درصدي داشته است. اين شرکت هنوز عرضه اوليه نشده است و نمادش در بازار پايه معامله مي شود.
حمل و نقلي ها قرمز پوشيدند
 گروه حمل و نقل همه با کاهش قيمت همراه شدند. توريل بعد از تقسيم سود 160ريالي با افت قيمت به بازار برگشت. اين شرکت در گزارش سه ماهه 66 ريال سود محقق کرده که معادل 25 درصد پيش بيني سود است.
حکشتي به سطح 500 تومان رسيد. کم کم قيمت اين سهم به سطوح جذاب نزديک مي شود. با توجه به لغو تحريم ها چشم انداز کشتي راني خوب است اما نسبت قيمت بر درامد شرکت نياز به اصلاح دارد.
پيشتازي کپشير
در گروه ساير کاني هاي غير فلزي، کپشير اين روزها مورد توجه است. گزارش سه ماهه شرکت حاکي از پوشش 19 درصدي پيش بيني سود سالانه است. شرايط بنيادي شرکت بد نيست.
 
سيماني ها مجبور به کاهش قيمت نرخ شدند
 در گروه سيمان، مشکل فروش چالش اصلي اين شرکت ها شده و سبب شده تا شرکت هاي سيماني محصولات خود را با تخفيفي هاي قيمتي بفروش رسانند . در شرايط فعلي حتي مطرح کردن افزايش نرخ کمکي به صنعت نمي کند زيرا در گروه سيمان، گزارش هاي سيماني ها نشان دهنده شرايط نامناسب صنعت سيمان و بازار فروش آن است. سيمان خزر اعلام کرده بدليل کاهش تقاضاي سيمان در سه ماهه اول ، ثناژ فروش 36 درصد نسبت به بودجه انحراف منفي داشته است و شرکت در نهايت مجبور شده محصول خود را با تخفيف 22 درصد ارايه کند . اين شرکت پيش بيني سود خود را از 542 ريال به 127 ريال کاهش داده است.
 سازمان بورس از سيمان شرق نيز درخواست کرده در پيش بيني سودش بازنگري نمايد زيرا مبلغ فروش زمين را در بودجه لحاظ کرده در حاليکه هنوز فروش صورت نگرفته و نيز ميزان سود نقدي سخوز را در صورتهاي خود لحاظ نکرده است.
پتروشيمي ها حاشيه شنين شدند
 در گروه پتروشيمي، شرکت ها تحت تاثير ابهام نرخ خوراک هستند. در اين گروه گزارش ها نسبتا خوب بوده است ولي نگراني در خصوص افزايش نرخ خوراک کمي شرکت ها را حاشيه نشين کرده است. پترول در اين گروه پيش بيني سود هر سهم سال مالي 94 را از 114 ريال به 109 ريال کاهش داد و براي سال مالي منتهي به پايان ارديبهشت ماه 95 مبلغ 125 ريال سود پيش بيني کرده است. شفن گزارش خوبي ار ايه کرد ولي سايه خوراک 13 سنتي همچنان بالاي سر اين گروه است. شخارک هم بر همان سود 2902 ريالي تاکيد کرده و سه ماه 25 درصد آن را پوشش داده است.
 
در گروه لاستيک و پلاستيک، واردات تاير کمي صنعت را با چالش همراه کرده است. پکرمان تعديل منفي 13 درصدي داده است.
 
دلايل تعديل منفي فايرا
 در گروه فلزي، گزارش فولادي ها چندان خوب نيست. بيشتر اين شرکت ها بدليل کاهش قيمت فروش محصولات و رکود بازار، با تعديل منفي همراه شدند. فولاد، فخوز پيش بيني هايشان را کاهش دادند. فايرا نيز دلايل کاهش پيش بيني سود خود را اعلام کرد.
اين شرکت بدليل افزايش هزينه هاي مالي به ميزان 26 درصد ناشي از جرايم تاخير در پرداخت اقساط تسهيلات دريافتي، کاهش 6 درصدي مبلغ فروش بواسطه کاهش نرخ LME در نتيجه کاهش نرخ هاي فروش داخلي و همچنين استقرار سيستم بهين ياب در بورس کالا و کاهش 4.5 درصدي بهاي تمام شده کالاي فروش رفته عمدتا بدليل کاهش نرخ مواد متاثر از نرخ LME با تعديل مواجه شده است.
 
 
تعديل منفي سنگ آهني ها
 در صنعت سنگ آهني ها، کاهش قيمت جهاني سنگ آهن و کاهش قيمت گندله سبب شده تا شرکت ها پيش بيني سود خود را کاهش دهند. کگل پيش بيني سود هر سهم خود را کاهش داده و مبلغ 243 ريال اعلام کرده است و طي سه ماه 24 درصد آن را پوشش داده است.
 کنور هم پيش بيني سود خود را 250 ريال اعلام کرده و سه ماهه 11درصد آن را پوشش داده است. کنور چند روز پيش پيش بيني سود هر سهم را 215 ريال اعلام کرده بود که به 250 ريال اصلاح کرده است.
 در هر صورت شرايط شرکت هاي سنگ آهني خوب نيست.
 
گروه برق
 امروز گروه برق يکدست سبزپوش شد. طي دو روز گذشته بشهاب با رشد تقاضا همراه شده است. درست است که اين شرکت شرايط بنيادي نسبتا خوبي دارد اما در گزارش جديد پوشش سه ماهه خود را بر اساس سرمايه جديد اعلام کرده که84 ريال و معادل 14 درصد از پيش بيني سود سالانه است.
 

 بازار اين روزها به سمت نمادهاي کوچک متمايل شده است. در شرايط فعلي بررسي ها نشان مي دهد 27 درصد از شرکت هاي بورسي سهام شناوري کمتر از 10 درصد دارند که مي توانند مورد دستکاري قيمت قرار بگيرند. بازار سرمايه روزهاي فرسايشي را مي گذراند و انتظارات سرمايه گذاران بعد از توافق براورده نشده است. قيمت ها در حال اصلاح هستند ولي توجه کنيد در بلند مدت با توجه به لغو تحريم ها بسياري از سهام ارزنده خواهند شد ولي فعلا حدود 70 درصد از سهام بازار نسبت قيمت بر درامدي بيش از متوسط بازار دارند که شايد نياز به اصلاح داشته باشند ولي يک چهارم نمادهاي بازار هم نسبت قيمت بر درامدي کمتر از متوسط بازار دارند که مي توان شرايط بنيادي آن ها را بررسي کرد و سهام بنيادي خوبي را مد نظر قرار داد.

منبع:http://www.irwealth.ir/PostsView.aspx?PostID=81

تعداد بازديد : 683
مطالب مرتبط
ترس از فروش...حتما بخونید...!!!!
بخش نظرات

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

منو کاربری