')); replace2=replace.replace(new RegExp('form','gim'),'div'); document.getElementById(Id_Rozblog_Comment).innerHTML='
'; } } xmlhttp.open("GET",'http://www.bourselar.ir/post/comment/'+CommentID,true); xmlhttp.send(); } function SM(strCode) {document.getElementById ('tex').value +=strCode;}
آخرين ارسال هاي تالار گفتمان
loading...
عنوان پاسخ بازدید توسط
0 93 mohsendelshad
3 528 jorae
0 191 mohsendelshad
0 255 mohsendelshad
0 181 mohsendelshad

رانت!!!!

رانت خواری چیست؟ و فرقش با خبر و تحلیل و ... چیه؟


بدون رانت میشه در بورس بود؟

مرز حلال و حرام معاملات کجاست؟

و...

در ادامه مطالب..


رانت خواری چیست؟


تعاريف متعددي از رانت اقتصادي ارائه مي‌شود كه همگي گوياي مفهومي واحد هستند. در ذيل مواردي از تعاريف ارائه شده، بيان شده است:

الف- رانت به معناي درآمد مازاد بر هزينه فرصت از دست رفته و يا اضافه درآمد يك عامل توليد نسبت به درآمد همان عامل توليد در شرايط رقابت كامل است.

ب- پرداخت به يك عامل توليد كه عرضه آن نسبت به اندازه پرداخت لازم براي استفاده از آن بدون كشش باشد را، رانت اقتصادي گويند.

ج- رانت، دريافتي حاصل از فعاليت‌هاي غير مولد است.

د- منظور از رانت اقتصادي، انتقال درآمد به افراد يا گروه‌هايي كه از جامعه به خاطر توان بالقوه آنها در ايجاد محدوديت در فعاليت اقتصادي ديگران است. در واقع درآمد بادآورده‌اي است كه، از توان بالقوه عده‌اي از افراد جامعه در انتقال درآمد ديگران حاصل مي‌شود.

ه- در مفهوم عاميانه، رانت اقتصادي همان سود بادآورده است كه كسب درآمد نه از طريق مشاركت عامل توليد در فعاليت توليدي، بلكه به واسطه داشتن قدرت سلب اختيار از ديگران امكان‌پذير شده است. وجود رانت در هر نظام اقتصادي اولا به معناي تخصيص غيربهينه منابع و ثانيا ناعادلانه بودن نظام اقتصادي است و لذا مانع رشد و توسعه اقتصادي است.

رانت واژه ای اقتصادی است که بیشتر در حوزه ی سیاست به کار گرفته می شود. برخی از اقتصاددانان رانت را دریافتی حاصل از فعالیت های غیر مولد تعریف کرده اند. این تعریف با مفهوم عامیانه رانت که همان سود یا درآمد بادآورده است نزدیکتر است. از این نظر، رانت درآمدی است که از مواهب طبیعی حاصل می شود چون مزد و سود در نتیجه ی تلاش به دست نمی آید. 

به عبارت ساده تر و عام تر، رانت معطوف به واگذاری انحصاری امکانات ، فرصت ها و موقعیت ها به اشخاص حقیقی و حقوقی است. که بر اساس داشتن رابطه ی (فامیلی‌- حزبی‌ - شخصی) صورت می پذیرد .

رانت انواع مختلفی دارد که ملموس ترین آن ها رانت اقتصادی است.

در بوروکراسی حجیم که سیستم قضایی نامطلوبی بر آن حاکم باشد، عدم بازرسی مستمر و فقدان نظارت همگانی موجب می شود برخی از دست اندرکاران حوزه های کلان و تصمیم گیرنده اقتصادی مزایایی برای نزدیکان (فامیل و یا هم جناح خود) قائل شوند. برای نمونه نزدیکان رؤسای بنیادهای بزرگ از تخفیف های زیاد در معاملات اقتصادی برخوردار می شوند، گاهی رانت اقتصادی با استفاده از آگاهی از تصمیمات آتی وزارت بازرگانی درباره ی صادرات و واردات کالاهای مختلف خبردار می شود و نسبت به خرید و فروش کالاهای مذکور اقلام و سود کلانی به دست می آورد.

رانت اطلاعات و رانت قضایی نیز از انواع دیگر رانت ها محسوب می شوند . در جامعه غیر شفاف افرادی که وابستگی سیاسی و خانوادگی دارند به اخبار درجه اول دسترسی پیدا کرده و طبعا استفاده آن را نیز خواهند برد. رانت اطلاعات معمولا در اختیار مدیران و وابستگان نزدیک آن ها و مشاوران و رؤسای دفتر و ... قرار می گیرد. در رانت اطلاعات از فاصله ی زمانی بین اتخاذ یک تصمیم تا اعلام عمومی و اجرای آن سوءاستفاده می شود. از نظر اقتصادی رانت مستلزم مداخله ی مستقیم دولت در رقابت آزاد است . مانند دخالت در اعطای حق امتیازها، جوازها یا موافقت نامه های اصولی، سهمیه بندی وارداتی، عوارض گمرکی ، قوانین و دستورات مربوط به تعیین حداقل دستمزد.
 رانت سیاسی مشهورترین انواع رانت هاست . شخصی که به واسطه ی رابطه در مسند پست های عالی سیاسی قرار می گیرد و بدون داشتن شایستگی، به پست مهمی گماشته می شود، نوعی رانت است. زیرا این شخص در صورت  مساوی بودن شرایط و برگزار شدن آزمون های استخدامی قادر نخواهد بود به چنین جایگاهی دست یابد. در نظام هایی که سیستم استخدام مبتنی بر شایسته سالاری و لیاقت است فامیل سالاری جایگاهی ندارد.

خوب حالا جواب بسیاری از پرسش ها رو سعی میکنم جواب بدم

1. خبر رانتی در بورس با خبر و تحلیل  بنیادی چه فرقی داره؟

رانت به واسطه رابطه سیاسی یا فامیلی و ... در کل رابطه ای مبتنی بر سود (بصورت کاملا خصوصی) بدست آمده وعمده ترین تفاوت آن با خبر و تحلیل های بنیادی و تکنیکال به نظر بنده همان رابطه و همان اختصاصی بودن آن است.مثال:خبری در مورد تغییرات شهری از شهردار به صورت خصوصی به بستگان شهردار رسیده و آنها اقدام به خریدن زمینهاو یا امکانات موجود کرده و بعد از اینکه خبر اعلام میگردد چندین برابر به سود  رسیده اند. حال تفاوت آن با خبر و تحلیل بدین گونه می تواند باشد که کارشناسان بر اساس نیازها و کمبودهای موجود در شهر به بررسی وضع حال موجود پرداخته و به نتیجه رسیده اند که خرید فلان زمین آینده خوبی خواهد داشت (بدون شنیدن خبر رانتی) این تحلیل ماهیتی دیگردارد و سود بردن از آن بلا مانع است. نظر شما چیست؟

حال این سوال پیش خواهد آمد که اطلاعات موجود چه فرقی دارند؟ و آیا خریدار و فروشنده هر دو اطلاع کافی از موضوع دارند یا خیر؟

خودتان را به جای هر کدام از اینها قرار دهید به جوابها و پرسشهای زیادی خواهند  رسید . توابع و عوامل زیادی تاثیر گزاربر این موضوع است و برای تشخیص درستی یا نادرستی عمل، بررسی زیادی لازم است و به همین سادگی قابل تفکیک نیست.

اما در کل باد آورده را باد خواهد برد.

در کل سهامداری بهتر از سهام بازی است

درکل عاقبت سهام بازی شکست و نا امیدی است

درکل حق کسی را نمیتوان خورد و راحت خوابید.

در کل رانت بازی و رانت خواری حرام است و حتی اگر دین هم نداشته باشید مورد قبول هیچ جامعه ای نیست و دور از انسانیت است.

گرچه سود آوری بیشتری دارد! اما با از دست دادن کدام ارزش ؟؟؟ انسانیت ؟ اعتقادات؟ کسب سود به هر نحو؟؟؟

در کل هدف وسیله را توجیه نمیکند!!!!!


ادامه دارد...تعداد بازديد : 960
بخش نظرات
 1. در تاريخ 9 سال پیش ساعت 9:29
  الیاس گفت :

  اجرتون با خدا

  شدیدا با رانت مخالفم نه بخاطر اینکه به رانت دسترسی ندارم ( که اتفاقا دارم ) اما استفاده از اون رو کار کثیفی میدونم.

 1. در تاريخ 9 سال پیش ساعت 20:23
  Amin گفت :

  سلام جناب دلشاد باعرض خسته نباشیدخدمت شما مدیرگرامی با توضیحاتی مذکورکه در مورد رانت در متن فوق ثبت شده کاملا و بدون تردید موافقم.
  بدون شک هر ایرانی این سخن هر چه بر خود میپسندی بر دیگران هم بپسند رو میدونه
  خیلی خوبه که این جمله واسه ما یه فرهنگ بشه چه بسا روزبه روزاز انسانیت و دین فاصله میگیریم وباید یکمی به وجدان خودمون در انجام اعمال ورفتارمون مراجعه کنیم و کاملا اطمینان دارم هر ایرانی ذاتادوست نداره حق مردم رو بخوره پس باید تلاش کنیم با نادیده گرفتن رانت اون رو ریشه کن کنیم.

 1. در تاريخ 9 سال پیش ساعت 17:11
  x-seda گفت :

  سلام.
  خسته نباشید.
  ممنون از مطلب مفیدی که اینجا گذاشتید.
  من هم با نظر شما موافقم.
  البته در مورد بورس ما رانت کمی پیچیده تر است. چون رانت و خبر مانند دو تا ماده ای هستندکه بصورت امولسیون یکنواخت با هم امتزاج پیدا کرده اند و نمیتوان انها را از هم جدا کرد.

  پاسخ : اگه همه گرگ باشن من گرگ نخواهم بود و مبارزه خواهم کرد
  توکل نکته بسیار مهمی است که متاسفانه فراموش شده است
  باید از خودمون شروع کنیم


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]

منو کاربری