تبلیغات در اینترنتclose
تحلیل ثرود 93/6/2

زمان جاری : شنبه 17 خرداد 1399 - 12:11 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردمبه تالار سایت بورس لار خوش آمدید .
ارسال پاسخ
تعداد بازدید 207
نویسنده پیام
mohsendelshad آفلاین

مدیرارشد
ارسال‌ها : 801
عضویت: 24 /9 /1392
محل زندگی: لار
سن: 35
شناسه یاهو: bourselar@yahoo.com
تشکرها : 204
تشکر شده : 1020
تحلیل ثرود 93/6/2
به گزارش خبرنگار اکوبورس، گروه سرمایه گذاری مسکن درصدد است که 10 درصد از سهام شرکت سرمایه گذاری مسکن زاینده رود را تا پایان این هفته در فرابورس ایران عرضه کند.
سرمایه گذاری مسکن زاینده رود که قرار است در نماد \"ثرود\" در فرابورس ایران عرضه اندام کند، سرمایه 20 میلیارد تومانی دارد و طبق گزارش جلسه معارفه، شرکت پیش‌بینی سود هر سهم خود را برای سال مالی 94 در حالی 84 تومان و 7 ریال برآورد کرد که برای سال 93 با تعدیل مثبت نسبت به بودجه ابتدای سال مالی، عایدی هر سهم خود را 82 تومان و 4 ریال اعلام کرده است.
\"ثرود\" تاکنون 54 تومان و 5 ریال معادل 66 درصد از آخرین پیش‌بینی خود را محقق کرده و در نظر دارد که 50 درصد از آن یعنی حدود 41 تومان را برای تقسیم بین سهامداران در مجمع عمومی عادی سالیانه 93 پیشنهاد دهد.
آقای فندرسکی، مدیر امور سرمایه گذاری های شرکت سرمایه گذاری مسکن، در گفتگو با خبرنگار اکوبورس، از ارزش ذاتی \"ثرود\" سخن گفت.
وی با اشاره به این که شرکت در گزارش 9 ماهه خود بیش از 60 درصد از بودجه برآوردی خود را پوشش داده است عنوان کرد: بسیاری از شرکت های سرمایه گذاری سود خود را از طریق تهاتر بین شرکت ها محقق می کنند و سود آنها از کیفیت برخوردار نیست. به این معنا که جریان نقدی (Cash Flow) در شرکت وجود ندارد و این شرکت ها با مشکل نقدینگی روبرو هستند.
این در حالی است که سرمایه گذاری مسکن زاینده رود سود خود را از محل فروش پروژه ها بدست می آورد به طوری که در جلسه معارفه نیز عایدی هر سهم خود را با تعدیل مثبت، مبلغی بیش از بودجه اولیه عنوان کرد.
فندرسکی ادامه داد: پروژه های \"ثرود\" اغلب در مناطق توریستی، جهان گردی ، تجاری و اداری است و در شهر های اصفهان، یزد و چهارمحال بختیاری قرار دارد. با توجه به بافت سنتی این شهرها و همچنین به کار برده شدن معماری نوین و سنتی در این پروژه ها، اغلب آنها به سهولت به فروش می رسند. به طوری که با وجود رکود حاکم بر اغلب بخش ساخت و ساز و مسکن، این پروژه ها در درصد های 20 تا 30 تکامل، مشتری های مخصوص خود را دارند و به فروش می رسند.
مدیر امور سرمایه گذاری های شرکت سرمایه گذاری مسکن افزود: همچنین پروژه تجاری- اداری چهار باغ بالا اصفهان نیز که در مرحله برنامه ریزی قرار دارد، احتمالا از اواخر سال جاری یا اوایل سال 94 شروع می شود و اثرات سودآوری آن بر بودجه سال 95 \"ثرود\" خواهد بود.
وی در رابطه با نحوه عرضه سهام شرکت در روز عرضه اولیه نیز عنوان کرد: به طور کلی سهام دو شرکت پردیس و زاینده رود جزو سرمایه گذاری های غیر بورسی \"ثمسکن\" بود که شرکت به دلیل ارزندگی بالای آنها تمایل چندانی برای عرضه آنها در بورس نداشت. اما به دلیل وعده ای که به سهامداران در مجمع داده شده بود ، قرار بر عرضه 10 درصد از سهام شرکت زاینده رود در فرابورس شد.
با هماهنگی های که با سازمان بورس و سایر حقوقی های شرکت انجام شده، قرار است که حقوقی ها حمایت خوبی از سهم داشته باشند . برای روز اول نیز قرار است که با قیمت جذابی سهم عرضه شود تا بازده مناسبی در کوتاه مدت شامل حال سهامداران کند. اما سیاست شرکت این است که بیش از 10 درصد از سهام \"ثرود\" را عرضه نکند مگر با فشار سازمان بورس مقدار کمی علاوه بر آن 10 درصد اول به بازار تزریق شود.
فندرسکی در رابطه با ارزندگی سهم نیز عنوان کرد: ارزش سهام شرکت های سرمایه گذاری ساختمانی از دو روش p/e و NAV قابل اندازه گیری است. در رابطه با شرکت هایی که مشکلی با فروش پروژه های خود نداشته و ساختمان ها و زمین های راکد ندارند روش p/e و NAV ارزش تقریبا یکسانی را ارائه می دهند. اما چنانچه شرکت دارایی های راکد داشته باشد، مقدار محاسبه شده از طریق p/e ارزش صحیحی را ارائه نمی کند چرا که بخشی از دارایی ها در نظر گرفته نمی شود.
در رابطه با \"ثرود\" اما می توان گفت که ارزش محاسبه شده از هر دو طریق p/e و NAV نتیجه تقریبا مشابهی را ارائه می کند.
به گزارش خبرنگار اکوبورس، 20 میلیون سهم \"ثرود\" در حالی طی هفته جاری در فرابورس عرضه خواهد شد که کارشناسان بازار سرمایه p/e مناسب برای ارزندگی آن را در حدود 5 مرتبه برآورد می کنند. اما به دلیل جذابیتی که قرار است سهام عرضه اولیه برای بازار ایجاد کند، p/e مناسب برای کشف قیمت آن رقمی بین 4 تا 4.5 مرتبه خواهد بود.
بنابراین با توجه به سود هر سهم شرکت در سال 93 و نزدیک بودن مجمع سالیانه شرکت، ارزندگی سهام این شرکت در محدوده 400 الی 450 تومان و قیمت مناسب برای عرضه آن رقمی بین 300 تا 350 تومان خواهد بود.
گفتنی است طبق نظر کارشناسان بازار، ارزش خالص دارایی های هر سهم \"ثرود\" (NAV) رقمی در محدوده 400 الی 500 تومان برآورد شده است.
شرکت سرمایه گذاری مسکن زاینده رود در حال حاضر در حال اجرای 8 پروژه ساختمانی می باشد که پروژه های مجموعه شریعتی، تجاری مسکونی تالار، مسکونی صفائیه یزد، اداری تجاری پردیس، مسکونی سرو 3 بهارستان، باران شهرکرد، مطهری و گلستان از جمله آنها است.
منبع: بورس انالیز


امضای کاربر :
سایت تحلیلی و خبری بورس ایران \"(رایگان)
www.bourselar.ir
منتظر نظرات و پیشنهادات و البته انتقادات شما هستیم

یکشنبه 02 شهریور 1393 - 21:25
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :

بورس لار